Interoperabilita informačních systémů ve zdravotnictví a předsednictví ČR v Radě Evropské unie

Interoperabilita informačních systémů ve zdravotnictví
a předsednictví
ČR v Radě Evropské unie
pozice ČNFeH
 
25. září 2007
 
 
Souhrn:
Zdravotnictví je politická priorita. Ve zdravotnictví jsou důležité informace, jejich digitalizace a přenositelnost je podmínkou kvality, bezpečnosti a efektivity. Téma je živé v EU, je o ně zájem. ČR je úspěšná v domácích řešeních a současně je zapojena do Evropských projektů.
Podporujeme návrh zařadit téma do priorit ČR předsednictví, uspořádat ministerskou konferenci (s podporou Evropské komise) a začlenit do neformální rady ministrů návrh Doporučení Rady EU o interoperabilitě informačních systémů ve zdravotnictví.
 
Zdravotnictví je vnímáno v ČR stejně jako ve všech členských a kandidátských zemí jako politická priorita.
Naše společnost je postupně digitalizována, informace se sbírají, zpracovávají, uchovávají předávají a sdílejí v elektronické podobě. S digitálními informacemi se setkáváme na každém kroku.
Ve zdravotnictví má informace stále větší hodnotu. Přístup k informacím determinuje kvalitu a bezpečnost zdravotních služeb rostoucí měrou. Jaké jsou pro to důvody?

  1. Ve zdravotnictví je a stále vzniká obrovské množství informací – v důsledku vývoje poznání ve vědě a technice, vznikají nové metody v prevenci, vyšetřování i léčbě. Velké množství informací je nezpracovatelné běžnými metodami (knihy, publikace, žádanky, chorobopisy,…)
  2. Lidé se stále více pohybují, přesouvají z místa na místo. Zatímco před třemi generacemi léčil člověka povětšinou jeden rodinný lékař, dnes občan čerpá zdravotní služby na svém pohybu v různých městech a zemích. Předávání informací o předchozí zdravotní péči je nezbytnou podmínkou pro návaznost, tedy pro bezpečnost a kvalitu.
  3. Lékaři se stále více specializují. Zatímco před nedávnem vše zvládl jeden praktik, dnes se na léčení jednoho pacienta a jedné jeho nemoci podílí několik lékařů či týmů, kteří pracují na různých místech, v různých zdravotnických zařízeních a dokonce často v různých zemích. Aby bylo možné takovou péči poskytovat, je předávání a sdílení informací nezbytné.

Přes výše uvedené je zdravotnictví jednou z nejméně digitalizovaných oblastí. Zatímco si nedovedeme představit, že někdo spravuje naše účty, naše účetnictví, naši dovolenou či účet v restauraci papírem a perem, naše zdraví takto často spravováno je (podobně jako výuka našich dětí ve školách).
Problém předávání informací ve zdravotnictví není českým problémem, ale problémem všech zemí EU (i jiných, pochopitelně). Pro předávání informací chybí jasná pravidla a standardy. Informační systémy jednotlivých zdravotnických zařízení ukládají informace v různé struktuře a často není možné informace z jednoho systému předat či převzít do systému jiného.
V Evropské unii je chápán volný pohyb osob jako jedna ze základních výhod, kterou společenství přináší. Mobilita pacientů je současně jednou z výzev, které je třeba se postavit. Pacienti se pohybují, ale informace zůstávají v jednotlivých zdravotnických zařízeních. To způsobuje menší bezpečnost a kvalitu péče a vyvolává zcela zbytečné náklady. S absencí informací klesá bezpečnost a kvalita péče, roste riziko chyby, která pacienta poškodí (chybou je i zdržení). Lékaři zcela zbytečně provádí drahá a náročná vyšetření a opakují již provedené úkony (i chyby a omyly).
Evropská unie již řadu let hovoří o potřebě vytvořit jednotné datové standardy, na základě kterých by bylo možné informace přenášet nejen mezi zeměmi, ale i mezi zdravotnickými zařízeními v jedné zemi či městě. Poptávka po standardech je evidentní, ale zatím žádné nebyly vytvořeny.
V ČR máme velmi dobrý datový standard, který udržuje Ministerstvo zdravotnictví. Na základě tohoto standardu je možné v ČR vyměňovat a sdílet informace mezi všemi zdravotnickými zařízeními. Praktickým příkladem jsou zdravotní knížky pacientů na internetu, kde se informace z různých zdravotnických zařízení schází a vyměňují – projekt je jedinečný na světě, obsluhuje 9 tisíc lékařů, 1 milion osob a více jak 7,3 milionu informací. Máme co ukázat.
V EU probíhají dva významné projekty modelující výměnu zdravotních informací, v obou je ČR aktivně zapojena, jeden z nich dokonce vedeme. Uprostřed roku 2009 bude projekt vedený našimi odborníky v polovině a bude možné představit jeho dosavadní výsledky.
V květnu 2008 se koná ve Slovinsku ministerská konference o eHealth. Téma Interoperabilita informačních systémů ve zdravotnictví je jejím páteřním tématem.
Je možné, že bude během Slovinského předsednictví předloženo Doporučení Rady ministrů o interoperabilitě informačních systémů ve zdravotnictví.
Komise předloží během roku Doporučení Evropské komise o interoperabilitě informačních systémů ve zdravotnictví.
V první polovině předsednictví ČR by bylo vhodné uspořádat v ČR ministerskou konferenci (účast 500 až 1000 odborníků, podpora EK) na téma interoperabilita informačních systémů ve zdravotnictví.
V návaznosti by bylo možné připravit a předložit neformální radě Doporučení Evropské rady o interoperabilitě informačních systémů ve zdravotnictví.
 
My, členové Českého národního fóra pro eHealth pokládáme digitalizaci zdravotnictví a interoperabilitu zdravotních informačních systémů za prioritu bez které nelze realizovat plánované reformy zdravotnictví v České republice ani rozvíjet zdravotnictví v Evropské unii. Podporujeme myšlenku začlenit téma interoperability zdravotních informačních systémů mezi priority českého předsednictví EU v první polovině roku 2009.