Nástroje telemedicíny a jejich využití

Nástroje telemedicíny a jejich využití

Dne 4. dubna 2008 se v Evropském parlamentu pod záštitou MUDr. Milana Cabrnocha uskutečnil workshop o nástrojích telemedicíny „High Level Consultation Workshop with Industry on Innovative ICT tools and Telemedicine services“. Workshop se uskutečnil ve spolupráci s generálním ředitelstvím Informační společnost a média Evropské komise. Mezi účastníky byli především zástupci průmyslu, lékařských svazů a zástupci Evropské komise.

Účastníky přivítal a následně celou diskuzi moderoval MUDr. Milan Cabrnoch. Jak první vystoupil Ilias Iakovidis z oddělení Informační technologie pro zdraví z generálního ředitelství pro Informační společnost a média. Představil činnost komise v oblasti informačních technologií a zdravotnictví a také plán do budoucna. Zdůraznil očekávaný růst telemedicíny a pozval účastníky na eHealth konference ve slovinské Portoroži, která se uskuteční 6.-7. května 2008.

Teleradiology, jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů telemedicíny, představil Prof. Peter Pattynama, president radiologické sekce Evropské unie lékařských specialistů. Uvedl, že teleradiologie se rozvíjí zejména v Indii.

David Whitlinger, předseda společnosti Continua Health Alliance, která sdružuje více než 145 společností z oblasti informačních technologií a zdravotnictví, prezentoval projekt osobního telemedicínského systému. Komplexní systém zahrnuje mnoho funkcí od měření krevního tlaku během spánku až po detektor plynu v domě.

Českou republiku reprezentoval Mgr. Jan Lorman, předseda občanského sdružení Život 90. Pan Lorman promluvil o systému Senior Blue Light, který prostřednictvím monitorování zajišťuje pohotovostní péči pro 1200 osob v celé České republice a také nastínil budoucí rozvoj systému.

Zástupci společnosti Eucomed Dr. Hans-Jürgen Wildau a Herb Riband přednesli příspěvek Příležitosti a bariéry telemonitoringu implantátů v Evropě. Ve sledované skupině kardiaků s implantáty snížil telemonitoring četnost návštěv pacienta v ordinaci o 63,2% a šetří 40,5% času lékaře.

Ze všech příspěvků bylo patrné, že telemedicína je nástrojem jak usnadnit život pacientům a práci lékařům při zvýšení kvality péče. Milan Cabrnoch upozornil, že není nutné hledat společné řešení pro celou Evropu, ale je nezbytné zachovat interoperabilitu jednotlivých systémů, zejména vzhledem k narůstající mobilitě pacientů.

Eva Moravcová