Elektronické předepisování léků

Přetiskujeme zajímavý článek vydaný ve Zdravotnických novinách


Elektronické předepisování léků

MUDr. Milan Cabrnoch, ODS
poslanec Evropského parlamentu
Předseda Českého národního fóra pro eHealth

11. února 2009

Elektronické recepty a elektronické předepisování léků se stalo díky mnoha chybám, přešlapům a dost dobře možná i faulům ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv tématem kontroverzních sporů a předmětem mnoha pochybností. Je to zbytečné a je to škoda, pojďme dát věci do pořádku.

Elektronické předepisování léků není nic jiného, než využití informačních a komunikačních technologií při předávání informací o zdravotní péči. Recept je částí zdravotní dokumentace. Namísto papírového receptu doručeného poslem (často nemocným), bude recept vystaven elektronicky a poslán „po síti“. Tak, jako namísto dopisů posíláme emaily (a nebojíme se nabourání listovního tajemství) nebo jako namísto platebních příkazů podaných v bance podáváme platební příkazy elektronicky (a nebojíme se nabourání bankovního tajemství nebo ztráty svých peněz).

V čem je kouzlo přijetí nových technologií? Ve svobodě, v dobrovolnosti. Rádi využíváme emaily, ale běda, kdyby nás kdokoli nutil je používat a zakazoval nám posílat dopisy v obálkách poštou. Rádi využíváme služby internetového bankovnictví, ale běda, kdyby nás do toho někdo nutil a zakazoval nám podat písemný platební příkaz v bance. Pokud budou elektronické recepty dobrovolné, bude je většina z nás radostně využívat. Takto jsou dle mého soudu také elektronické recepty zaneseny v české legislativě, podobně jako v zákonech řady jiných evropských zemí.

Problém je v provádění zákona. Chybu spatřuji již v rozhodnutí o centralizaci úložiště receptů. Centralizace jakéhokoli datového skladu zdravotní dokumentace v rámci Evropské unie nemůže uspět a je špatnou cestou. Je potřeba jasně stanovit pravidla, která musí úložiště receptů splňovat, a kontrolovat dodržování těchto pravidel – to a nic více je rolí státu.

Druhá chyba je svěřit správu jedné ze služeb eHealth (služba má své dodavatele a své klienty – uživatele, přičemž dodavatel se snaží vyjít klientům vstříc) státnímu úřadu, který má veskrze autoritativní chování a regulační úkoly: regulace vstupu léku na trh, regulace lékárenské péče a regulace cen a úhrad léků. Regulátor se neumí chovat jako dodavatel služby a nemějme mu to za zlé.

Třetí chybou je vzájemné propojování agend SÚKLu, jak jsme jeho svědky. Je jasné, že regulační správní úřad potřebuje informace pro své rozhodování, ale je nepřijatelné, aby tyto informace získával z oblasti, ve které má poskytovat službu. Tyto činnosti musí zůstat odděleny. Jak mohl někdo doufat, že lékárny budou v rámci využívání služby elektronických receptů dodávat regulačnímu úřadu podklady pro svůj následný postih?

Čtvrtou chybou je vyžadování dat, která s elektronickým předepisováním léků nesouvisí. Nemohu přijmout argumentaci, podle které se recept stává elektronickým ve chvíli, kdy byl v lékárně zadán do počítače. To bychom měli elektronickou preskripci již dávno zavedenou a byli bychom nejlepší nejen v Evropské unii.

Velice, ale opravdu velice se obávám, že přístup SÚKLu k agendě elektronického předepisování léků způsobí velké škody, které již dopadají na celou oblast eHealth. SUKL, potažmo Ministerstvo zdravotnictví, tak na dlouhou dobu zastaví rozvoj elektronické zdravotní dokumentace. Tomu musíme zabránit stůj co stůj.

Přínosy elektronického předepisování jsou jasné a nezpochybnitelné. Nejde jen o administrativní zjednodušení, snížení rizika omylů a podvodů. Především jde o vytvoření osobního lékového záznamu pacienta, o možnost využití znalosti o současné i dřívější medikaci pro podporu rozhodování jak lékárníků, tak lékařů, a samozřejmě na prvním místě pacienta samotného. Moderní technologie umožní právě díky elektronickému předepisování předcházet mnohdy smrtelným nevhodným kombinacím léků. Nezanedbatelná je i ekonomická stránka, kde díky elektronickému předepisování můžeme zabránit mnohému plýtvání - úspory dle mezinárodních studií dosahují desítek procent nákladů na léky.

Elektronické předepisování léků má svůj evropský rozměr, je využíváno v řadě členských zemí EU. I v právě projednávané nové směrnici o přeshraniční zdravotní péči je kladen důraz jak na eHealth, tak na elektronické předepisování léků a jeho přeshraniční využívání.

Vraťme se, ale rychle prosím, k samotnému principu elektronického předepisování. České národní fórum pro eHealth bude v krátké době iniciovat kulatý stůl, u kterého se pokusíme napravit chyby, které se staly, a najít cestu, jak našim pacientům i lékařům a lékárníkům co nejdříve umožnit využívat plně všech výhod, které elektronické předepisování přináší. Osobně věřím, že recepty jsou první vlaštovkou elektronické zdravotní dokumentace a že bude brzy následovat elektronická žádanka, poukaz, neschopenka, operační protokol či propouštěcí zpráva.