Konference eHealth day 2009

Konference eHealth day 2009

Společnost Sdělovací technika uspořádala již po osmé setkání odborníků zajímajících se o novinky a trendy v oblasti elektronizace zdravotnictví, v rámci konference eHealth Day 2009, která se uskutečnila 5. února, tentokrát nově v unikátním prostředí kongresového centra v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

Načasování konference bylo zvoleno tak, aby mohly být její závěry tlumočeny na Ministerské konferenci „eHealth pro jednotlivce, společnost a ekonomiku“, která se uskuteční ke konci února v Praze.

Konference byla pořádána pod záštitou europoslance a předsedy správní rady Českého národního fóra pro eHealth MUDr. Milana Cabrnocha, kterého však na místě zastoupil člen správní rady Českého národního fóra pro eHealth a předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, MUDr. Pavel Neugebauer.

MUDr. Neugebauer ve své zahajovací prezentaci nejprve ve zkratce přiblížil hlavní náplň činnosti Českého národního fóra pro eHealth a dále se věnoval shrnutí a sumarizaci současných možností využívání elektronického zdravotnictví v ČR. V prezentaci byla zejména akcentována potřeba elektronického sdílení informací a nastíněny další možné vývoje v této oblasti v případě, že strategie eHeath zůstane prioritou systému déle než pouze po dobu předsednictví ČR v EU.

Dalším prezentujícím byl PharmDr. Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv. PharmDr. Beneš vystoupil s tématem, které je v poslední době v centru zájmu jednak většiny zdravotnických profesionálů, ale především lékárníků a provozovatelů lékáren a to elektronická preskripce a centrální úložiště elektronických receptů. Smysl celé prezentace byl především ve vysvětlení a obhajobě proč má zajišťovat funkci centrálního úložiště medikačních záznamů stát (prostřednictvím Státního ústavu pro kontrolu léčiv). Za poskytovatele ICT technologií vystoupili Martin Zubek ze společnosti Intersystems a Michal Optarřil z ICZ. Společnost Intersystems prostřednictvím pana Zubeka představila produkty využívané především v rámci nemocničních informačních systémů a došlo i na obeznámení publika s již běžícími projekty v rámci celé Evropy. Prezentace společnosti ICZ s názvem „Úvod do moderního klinického systému“ představila genezi nemocničních informačních systému. Prezentující Michal Opatřil se především zamýšlel nad neustálým zdokonalováním nemocničních informačních systémů, což, dle jeho názoru, ve výsledku vede k zahlcení uživatele a složité orientaci zdravotnického profesionála v systému. Jako možné řešení byl následně představem klinický informační systém nové generace, který na našem trhu nabízí právě společnost ICZ.

Teoretická východiska sdílení informací a především ochrany dat byla představena RNDr. Karlem Neuwirtem, nezávislým konzultantem a komisařem Rady Evropy.

Za zástupce pojišťoven vystoupil Ing. Ladislav Friedrich CSc., generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank a pojišťoven. Jeho prezentace na téma Zdravotní pojišťovna a elektronická komunikace představila možnosti Portálu ZP pro poskytovatele a plátce zdravotního pojištění.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, konference se konala v prostorách Institutu klinické a experimentální medicíny, které patří mezi jedno z nejmodernějších zdravotnických zařízení v České republice, ukázku klinického systému, který vytvořili pracovníci Ikemu ve spolupráci s produkty InterSystems představil MUDr. David Hačkaljo.

Tradičním partnerem konferencí eHealth days je společnost IZIP a.s. a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Zástupce společnosti IZIP Mgr. David Doležal seznámil publikum s fungováním systému elektronických zdravotních knížek.

Blok přednášek uzavíral pohled do budoucnosti Preventivní diagnostiky v podání Tomáše Bohrna ze společnosti Chipinvest.

Po přestávce následovala druhá část odborné konference v podobě panelové diskuse. Odborný panel byl ve složení: Bc. Marek Šnajdr, 1. náměstek ministryně zdravotnictví ČR, RNDr. Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružená praktických lékařů pro děti a dorost, PharmDr. Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Mgr. Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory, MUDr. Petr Struk, ředitel oběcně prospěšné společnosti Medtel a RNDr. Karel Neuwirt, nezávislý konzultant a komisař Rady Evropy. Diskusi moderoval RNDr. Petr Beneš, ředitel společnosti Sdělovací technika.

První tématické okruhy diskuse byly zaměřeny na míru povědomí pacientů a především zdravotnických profesionálů o možnostech využití strategií eHealth pro zkvalitnění systému zdravotní péče. Zástupce zdravotnických odborů RNDr. Schlanger vyjádřil určitou skepsi nad tím, že téma elektronizace zdravotnictví zůstane v povědomí veřejnosti pouze po dobu českého předsednictví v EU, kde je stanoveno jako jedna z priorit. Pan náměstek Šnajdr oproti tomu vyslovil přesvědčení, že poptávka po modernizaci informačních především ze strany zdravotnických profesionálů jednoznačně existuje a diskusi nad dalším vývojem by rád vedl v duchu dalších výhod, které elektronizace systému zdravotní péče přinese pacientům a zdravotním pojišťovnám. MUDr. Neugebauer, velký zastánce elektronizace zdravotnictví, poukázal na mnoho nedořešených aspektů, které implementaci strategie eHealth brání a to především neexistující legislativa, nejednoznačná deklarace jakým stylem budou chráněna data apod.

Následovala bouřlivá diskuse na tím, jak je či není systém zdravotní péče v ČR připraven na implementaci nástrojů eHealth. Jednoznačně nejoptimističtější stanovisko zastával šéf odborů RNDr. Schlanger, který apelovat na nutnost brzkého vytvoření legislativního prostředí. Oponoval náměstek Šnajdr, jenž zpochybnil možnost politického prosazení změn v současném vládním uspořádání.

Výstupem panelové diskuse bylo schválení „Pražské eHealth výzvy“, která bude adresovaná českému předsednictví a vládám členských států Evropské unie. Výzva bude předložena účastníkům ministerské konference „eHealth pro jednotlivce, společnost a ekonomiku“ a apeluje na její delegáty, aby zajistili vytvoření systémových nástrojů pro zdárnou implementaci nástrojů eHealth. Výzva byla jednomyslně přijata všemi účastníky panelu a v rámci Ministerské konference bude předána delegátům coby poselství české odborné veřejnosti.

Zda-li přinese nastavení priority eHealth v oblasti zdravotnictví nějaké výsledky, zda-li budou zahájeny konkrétní projekty, či zda-li se alespoň otevře diskuse na vládní a posléze parlamentní úrovní ohledně implementace nástrojů elektronického zdravotnictví, bude možné zhodnotit v rámci dalšího setkání odborníků na říjnové konferenci eHealth Days 2009, která se uskuteční v Brně v rámci veletrhu Medical Fair 2009.

Mgr. Jana Šnoplová
Sdělovací technika


Další zajímavé odkazy:

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=4712
http://kb.good-ehealth.org/search.do
http://www.ehealthnews.eu/content/view/1488/62/