Seminář Datové schránky ve zdravotnictví - shrnutí

Seminář Datové schránky ve zdravotnictví

 

1. července 2009 vstoupil v platnost zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a v souvislosti s tím byl spuštěn informační systém datových schránek.

Proto se také České národní fórum pro eHealth rozhodlo věnovat první z řady podzimních seminářů právě tomuto velmi aktuálnímu tématu a dne 14. září uspořádalo v přednáškovém sále Lékařského domu seminář pod názvem „Datové schránky ve zdravotnictví“. O tom, že téma semináře bylo zvoleno více než správně, vypovídal i téměř zaplněný přednáškový sál, ve kterém se sešlo více než padesát posluchačů.

Semináře se zúčastnil náměstek ministra vnitra pro informatiku, legislativu, veřejnou správu a archivnictví Mgr. Zdeněk Zajíček. Úvodní slovo pronesl MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu a předseda správní rady Českého národního fóra pro eHealth. Přivítal všechny zúčastněné, představil přednášející a zdůraznil mimořádnou aktuálnost tématu.

Se svými příspěvky dále vystoupili: prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc. LL.M., člen Legislativní rady vlády, soudní znalec, Ing. Petr Stiegler, ředitel sekce eGovernment, Česká pošta, Ing. Hubert Maxa, ředitel odboru informačních systémů, VZP ČR, Ing. Patrik Šolc, vedoucí prodeje služeb, AutoCont CZ.

Jako první vystoupil se svým příspěvkem prof. Vladimír Smejkal. Po stručném právním úvodu do problematiky podrobněji přiblížil všem posluchačům zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, který nabyl účinnosti dnem 1. července 2009. Ve své přednášce vysvětlil přítomným, co zákon zavádí, co je jeho hlavním tématem a odpověděl na základní otázky. Co je datová schránka, kdo je jejím zřizovatelem a provozovatelem, komu ze zákona vyplývá povinnost zřídit si datovou schránku a na mnoho dalších.

 

Druhý v pořadí vystoupil náměstek MV Mgr. Zdeněk Zajíček a představil projekt eGon jako symbol eGovernmentu a popsal jeho čtyři součásti - Czech POINT, Komunikační infrastruktura veřejné správy, Zákon o eGovernmentu, Základní registry veřejné správy. Následně představil datové schránky z pozice jejich zřizovatele, přiblížil první zkušenosti s jejich provozem a předložil statistické údaje. K dnešnímu dni bylo zřízeno bezmála 270000 datových schránek, z toho je již 27000 plně aktivních. K 1. listopadu 2009 dojde k automatické aktivaci všech datových schránek, které dosud nebyly aktivovány.

Za Českou poštu, provozovatele informačního systému datových schránek, vystoupil Ing. Petr Stiegler. Česká pošta zajišťuje chod celého systému. Po více než dvou měsících provozu byly odstraněny technické problémy, bylo zřízeno call centurm na pomoc klientům a představeny dopľňkové služby související s provozem datových schránek.

Ing. Hubert Maxa ze Všeobecné zdravotní pojišťovny se datovým schránkám věnoval z pohledu jejího použití ve VZP ČR. Ing. Maxa ve svém příspěvku upozornil i na možné problémy, prodloužení doby pro zpracování, které mohou vzniknout v důsledku převáděním velkého množství dat. Vzhledem k tomu, že u VZP ČR je v současné době pojištěno 62% účastníků zdravotního pojištění, takřka 6500000 pojištěnců, jsou možná obavy na místě.

Ing. Patrik Šolc ze společnosti AutoCont CZ, uzavřel program semináře se svým příspěvkem Praktické využití datové schránky v ordinaci lékaře. Ve stručnosti popsal, jak s datovou schránkou pracovat, jaké výhody může lékařům datová schránka přinést a co vše je potřebné mít pro její plné fungování a využití.

Do diskuze se zapojila poměrně velká část přítomných posluchačů. Dotazy se týkaly hlavně praktického fungování datových schránek, vyhledávání příjemců, rozesílání přístupových dat a elektronického podpisu.

 

Daniela Mrzenová