Závěrečná zpráva ČNFeH -- Zdravotník a práce s informacemi

Komplexní vzdělávací program určený všem nelékařským zdravotnickým pracovníkům pořádaný pod záštitou ministra zdravotnictví ČR doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc. a prezidentky České asociace sester Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA. Odborným garantem vzdělávacího programu se stal doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc. z České společnosti zdravotnické informatiky a vědeckých informací, který zároveň ve spolupráci s kolektivem odborníků, autorů, připravil pro tento vzdělávací program odbornou publikaci, učebnici pod názvem Zdravotník a práce s informacemi.

 

České národní fórum pro eHealth, o.s. připravilo, na základě tohoto komplexního vzdělávacího programu a v těsné spolupráci s Českou asociací sester, cyklus odborných konferencí pod názvem Sestra a práce s informačními a komunikačními technologiemi, určený zejména sestrám v primární péči. Odbornými garanty těchto konferencí se stali doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc. z České společnosti zdravotnické informatiky a vědeckých informací a Jindra Pavlicová, členka prezidia ČAS.

 

Konference byly pořádány s podporou VZP ČR, která se stala jejich hlavním partnerem. Dalšími partnery se staly společnosti Intel, IZIP a Microsoft.

 

Hlavním přínosem odborných konferencí bylo seznámení posluchačů s významnými zdravotnickými informacemi a informačními zdroji, které jsou nezbytné pro získávání a rozvíjení dalších odborných znalostí. Účastníci konferencí byli seznámeni s aktuálními informacemi nejen v oblasti standardů, norem a legislativních předpisů ve zdravotnictví, ale i s novými technologiemi. V rámci přednášek byla prezentována problematika ukládání zdravotnických dat, zdravotnická dokumentace a její předávání, zpracování obrazu a řeči, systém zdravotnických registrů a standardy kvality péče. Demonstrovány byly kvalitní zdravotnické informační zdroje, umožňující vzdělávání a získání přehledné aktuální informace ve zdravotnictví.

Cílem dalších přednášek bylo seznámit účastníky s aktuálními i s připravovanými právními předpisy, které přímo upravují činnost nelékařských zdravotnických pracovníků. Neméně důležitým tématem byla etika a etické problémy v souvislosti s poskytováním kvalitní ošetřovatelské péče a byly podrobně popsány základní a obecně platné postupy při lokálním ošetřování defektů kůže se zaměřením na ošetřovatelskou praxi.

 

Závěrem byly posluchačům poskytnuty informace o možnostech dalšího vzdělávání v rámci kreditního systému nelékařských zdravotnických pracovníků.

 

V období od října do prosince 2010 bylo pořádáno šest odborných konferencí v šesti různých městech ČR. Odborné konference byly určeny všeobecným sestrám (dle Zákona č. 96/2004 Sb.). Akce byla registrována pod číslem: ČAS/KK/2967/2010 (dle vyhlášky MZČR č. 321/2008 Sb. §3). Účast na vzdělávacím programu byla ohodnocena ČAS 4 kredity. Konferencí se zúčastnilo celkem 372 posluchačů, kteří obdrželi Certifikát – potvrzení o účasti.

 

Termíny, místa konání a počet účastníků jednotlivých akcí:

 

12. říjen 2010 – Praha kongresový sál nemocnice Na Homolce, 93 posluchačů

Konference byla pořádána pod záštitou Mgr. Milana Pešáka, radního hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví.

 

4. listopad 2010 -  Jihlava Krajský úřad kraje Vysočina, 79 posluchačů

Konference byla pořádána pod záštitou MUDr. Jiřího Běhounka, hejtmana kraje Vysočina.

 

11. listopad 2010 - Plzeň Kongresové centrum hotelu Primavera, 56 posluchačů

 

25. listopad 2010 - Hradec Králové přednáškový sál Fakultní nemocnice, 58 posluchačů

 

2. prosinec 2010 - Ústí nad Labem Krajská zdravotní a.s. – Masarykova nemocnice, 48 posluchačů

Konference byla pořádána pod záštitou Jany Vaňhové, hejtmanky Ústeckého kraje

 

9. prosinec 2010 - Kolín Městský společenský dům, 38 posluchačů