Elektronická identifikace

Seminář Elektronická identifikace

V pondělí 4. února 2008 se v přednáškovém sále Lékařského domu (Sokolská 31, Praha 2) uskutečnil seminář „Elektronická identifikace“ pořádaný Českým národním fórem pro eHealth pod záštitou ministra zdravotnictví ČR MUDr. Tomáše Julínka. Jedná se o čtvrtý ze série seminářů, které České národní fórum pro eHealth uspořádalo s cílem vytvořit prostor pro otevřenou diskuzi mezi zástupci odborné veřejnosti, průmyslu a exekutivy.

Doposud proběhly semináře:

  • 29. října 2007 Teze rozvoje eHealth v ČR
  • 3. prosince 2007 Elektronické předepisování léků
  • 7. ledna 2008 Elektronická zdravotní dokumentace
  • 4. února 2008 Elektronický identifikátor

 

 

Další semináře, zaměřené vždy na konkrétní problematiku z oblasti eHealth, se uskuteční opět v Lékařském domě vždy od 13h00 do 16h00 (registrace od 12h30) v následujících dnech:

 

  • 3. března 2008 Datové standardy
  • 31. března 2008 Vzdělávání, eLearning ve zdravotnictví
  • 28. dubna 2008 Registry ve zdravotnictví
  • 26. května 2008 Informační portály ve zdravotnictví

 

Seminář tentokrát začal netradičně. ČNFeH, zastoupené předsedou správní rady Milanem Cabrnochem a iniciativa eStát.cz zastoupená Edvardem Kožušníkem podepsali dohodu o spolupráci. Obě strany dohody budou i nadále spolupracovat především v oblasti realizace odborných konferencí a seminářů se vzájemnou výměnou svých zástupců a poskytování odborného partnerství v případě blízkosti témat.

Úvodní slovo pronesl Ing. Lubomír Burian, člen správní rady ČNFeH koordinátor pracovní skupiny ČNFeH pro eIdentifikátor. Se svými příspěvky vystoupili: Mgr. Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra ČR, Ing. Fares Shima, ředitel odboru informatiky ministerstva zdravotnictví, Ing. Radek Papp z VZP, MUDr. Petr Struk, Ing. Tomáš Mládek ze společnosti IZIP a Václav Janalík z Centra mezistátních úhrad.

Mgr. Zdeněk Zajíček prezentoval pozici ministerstva vnitra v oblasti elektronického identifikátoru. Ministerstvo vnímá identifikátor, ať už pojištěnce či profesionála, jako nedílnou součást eGovernmentu a trvá na tom, aby infrastruktura byla společná i pro další identifikátory, např. elektronický občanský průkaz, o jehož vydání se uvažuje. Dále upozornil, že elektronický identifikátor nemá cenu bez registrů, přičemž čtyři základní registry (obyvatel, osob, nemovitostí, práv a povinností) by měly být provázány s dalšími registry jednotlivých resortů.

Ing. Shima uvedl, že ministerstvo zdravotnictví vnímá problematiku elektronického identifikátoru a eHealth vůbec shodně s ministerstvem vnitra. Ředitel odboru informatiky dále popsal činnost Mezirezortního koordinačního výboru pro eHealth a jeho šesti pracovních skupin. Uvedl, že cílem výboru by nemělo být vyčerpat co nejvíce prostředků z fondů Evropské unie, ale vytvořit kvalitní koncepci eHealth.

Ing. Papp popsal vývoj průkazu pojištěnce VZP a nynější záměry pojišťovny. VZP zamýšlí v souladu s doporučením Evropské unie vydat čipové karty eHIC, které by však nebyly nosiči informací, ale pouze klíčem k systému.

MUDr. Petr Struk spolu se svými kolegy Ing. Jiřím Ochozkou a Ing. Tomášem Trpišovským ze společnosti Medtel představili evropský projekt NetC@rds, který umožňuje on-line ověření pojištění pacienta. V projektu je nyní zapojeno 15 států včetně ČR.

MUDr. Tomáš Mládek prezentoval přeshraniční projekt Ten4Health, který je zaměřen na mezistátní vykazování úhrad za zdravotní péči. Projekt běží již sedmým rokem a je do něj zapojeno šest zemí Evropské unie.

Václav Janalík z centra mezistátních úhrad podpořil záměr nahradit papírové kartičky pojištěnce elektronickým identifikátorem a ve své prezentaci se věnoval především pracovním skupinám Evropské komise pro eHIC. Uvedl, že zavedení elektronického identifikátoru závisí na jednotlivých členských státech a že eHIC je zamýšlen jako čipová karta. O jiném způsobu elektronické identifikace se v pracovních skupinách Evropské komise neuvažuje.

Po krátké diskuzi shrnul závěry semináře Ing. Lubomír Burian.

 

Eva Moravcová