Teze rozvoje eHealth v ČR

Seminář Teze rozvoje eHealth v ČR

V pondělí 29. října 2007 se v přednáškovém sále Lékařského domu (Sokolská 31, Praha 2) uskutečnil seminář „Teze rozvoje eHealth v ČR“ pořádaný Českým národním fórem pro eHealth pod záštitou ministra zdravotnictví ČR MUDr. Tomáše Julínka. Jedná se o první ze série seminářů, které České národní fórum pro eHealth uspořádalo ve spolupráci s ministrem zdravotnictví ČR. Cílem je vytvořit prostor pro otevřenou diskuzi mezi zástupci odborné veřejnosti, průmyslu a exekutivy.

Další semináře, zaměřené vždy na konkrétní problematiku eHealth, se uskuteční opět v Lékařském domě vždy od 13h00 do 16h00 (registrace od 12h30) v následujících dnech:

 

3. prosince 2007 Elektronické předepisování léků

7. ledna 2008 Elektronická zdravotní dokumentace

4. února 2008 Registry ve zdravotnictví

3. března 2008 Elektronický identifikátor

31. března 2008 Datové standardy

28. dubna 2008 Vzdělávání, eLearning ve zdravotnictví

26. května 2008 Informační portály ve zdravotnictví

 

Během prvního semináře vystoupil MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu a předseda správní rady ČNFeH, MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, MUDr. Pavel Vepřek, ředitel odboru strategie a rozvoje VZP ČR a Ing. Robert Hernady - Regional Solution Architect společnosti Microsoft.

MUDr. Milan Cabrnoch představil České národní fórum pro eHealth a teze, které fórum za podpory mnoha odborníků k eHealth vypracovalo. Upozornil, že v současnosti je velmi vhodná doba pro prosazení eHealth do praxe, neboť máme nejen technické prostředky, ale především politickou vůli proreformní vlády a rovněž Evropská unie podporuje eHealth. Teze rozvoje eHealth, které byly za podpory firem Intel a Microsoft vydány i jako brožurka se fórum snaží prosadit ve vládním Výboru pro zavedení eHealth do ČR. Mimo to Milan Cabrnoch usiluje o prosazení eHealth jako jedné z priorit českého předsednictví Evropské unie v roce 2009.

MUDr. Pavel Neugebauer představil nástroje eHealth z pohledu praktického lékaře a popsal stávající právní rámec. Zaměřil se zejména na elektronickou preskripci a elektronickou zdravotní dokumentaci. Upozornil rovněž na nízkou informovanost lékařů o možnostech, které jim eHealth přináší.

MUDr. Pavel Vepřek ve svém příspěvku „Co očekávají zdravotní pojišťovny od informačního systému“ uvedl, že eHealth vnímá jako vhodný prostředek k  předávání informací mezi pojišťovnou, pojištěnci a poskytovateli zdravotní péče, který může velmi zvýšit komfort všech zúčastněných. Pojišťovny budou mít od 1.1.2008 další motivaci zavádění eHealth a to zavedení poplatků u lékaře, jejichž evidenci mají povinnost vést. Závěrem MUDr. Vepřek uvedl, že v současnosti nejsou informační technologie ve zdravotnictví dostatečně využívány.

Ing. Robert Hernady, architekt společnosti Microsoft představil Connected Health Framework, systém integrace zdravotnických informačních systémů. Uvedl, že je nutné nalézt efektivní způsob interoperability jednotlivých systémů, aby bylo dosaženo bezpečnosti pacientů, snížení nákladů poskytovatele zdravotní péče a spolehlivosti celého systému.

Do závěrečné diskuse se zapojila většina přítomných účastníků. Někteří z nich upozorňovali na nedostatek motivace při používání IT technologií. Je potřeba zdravotnickým zařízením vyjasnit, jaké cíle a jaké potřeby mají uvedené technologie splňovat v situaci, kdy počítače v oblasti zdravotnictví již existují. Jiní řečníci vystoupili s posledními zkušenostmi v oblasti zdravotnictví, kdy lékaři naopak žádají možnost softwarových technologií využívat. Během celého semináře nezazněla žádná závažná výhrada k předloženému materiálu Teze rozvoje eHealth v ČR.

První seminář Českého národního fóra pro eHealth ukázal, že problematika eHealth je velmi živá a aktuální a je tedy žádoucí využít této atmosféry k dosažení konsenzu ve věci národní koncepce eHealth. Účastníci přivítali další plánované semináře.

 

Eva Moravcová