Elektronická zdravotní dokumentace

Seminář Elektronická zdravotní dokumentace

V pondělí 7. ledna 2008 se v přednáškovém sále Lékařského domu (Sokolská 31, Praha 2) uskutečnil seminář „Elektronická zdravotní dokumentace“ pořádaný Českým národním fórem pro eHealth pod záštitou ministra zdravotnictví ČR MUDr. Tomáše Julínka. Jedná se o třetí ze série seminářů, které České národní fórum pro eHealth uspořádalo s cílem vytvořit prostor pro otevřenou diskuzi mezi zástupci odborné veřejnosti, průmyslu a exekutivy.

Doposud proběhly semináře:

  • 29. října 2007 Teze rozvoje eHealth v ČR
  • 3. prosince 2007 Elektronické předepisování léků
  • 7. ledna 2008 Elektronická zdravotní dokumentace

Další semináře, zaměřené vždy na konkrétní problematiku z oblasti eHealth, se uskuteční opět v Lékařském domě vždy od 13h00 do 16h00 (registrace od 12h30) v následujících dnech:

  • 4. února 2008 Registry ve zdravotnictví
  • 3. března 2008 Elektronický identifikátor
  • 31. března 2008 Datové standardy
  • 28. dubna 2008 Vzdělávání, eLearning ve zdravotnictví
  • 26. května 2008 Informační portály ve zdravotnictví

 

Semináře se zúčastnil i ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek v doprovodu Ing. Farese Shimy, ředitele odboru informatiky ministerstva zdravotnictví. Úvodní slovo pronesl MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu a předseda správní rady ČNFeH a se svými příspěvky vystoupili: prof. RNDr. Jana Zvárová, DrSc. vedoucí Oddělení medicínské informatiky Ústavu informatiky Akademie věd ČR, MUDr. Helena Sajdlová, z odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví, ing. Miroslav Zámečník z Katedry klinické biochemie IPVZ, RNDr. Vladimír Junger, ředitel společnosti CompuGROUP., MUDr. Miroslav Seiner ze společnosti Infomed a MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR a člen správní rady ČNFeH.

MUDr. Milan Cabrnoch prezentoval pozici Českého národního fóra pro eHealth v oblasti elektronického zdravotního záznamu a popsal, čeho již bylo dosaženo.

Prof. RNDr. Jana Zvárová, DrSc. ve své přehledné přednášce popsala základní součásti zdravotní dokumentace. Informovala účastníky o rozdílech v chápání electronic health record, electronic medical record a personal health record i o obsahu dalších, poměrně často užívaných pojmů. Paní profesorka zdůraznila potřebu strukturovat informace a sjednotit terminologii.

MUDr. Helena Sajdlová z ministerstva zdravotnictví představila věcný záměr připravovaného nového zákona o zdravotních službách, který bude vládě ČR předložen v druhé polovině ledna. Věcný záměr zákona obsahuje novou úpravu vedení elektronické zdravotní dokumentace, která bude možná na základě několika podmínek, např. používání zaručeného elektronického podpisu.

Ing. Miroslav Zámečník (ILF) představil datový standard Ministerstva zdravotnictví ČR, jeho historii i funkce, zejména ve vztahu ke zdravotní dokumentaci. Aktuální verze datového standardu je dostupná na adrese http://ciselniky.dasta.mzcr.cz.

RNDr. Vladimír Junger se podělil o zkušenosti s používáním ambulantního informačního systému, který umožňuje i vedení zdravotní dokumentace. Dále je jeho prostřednictvím možné např. vést evidenci klientů či vykazovat péči zdravotním pojišťovnám.

MUDr. Miroslav Seiner úvodem popsal současný stav elektronické zdravotní dokumentace. Uvedl, že většina lékařů již elektronické záznamy pořizuje, ale upozornil, že současná legislativa je nedostatečná. Za nynější cíl považuje Dr. Seiner rozšíření podílu elektronické dokumentace vůči papírové a následné zpřístupnění dokumentace v elektronické formě pacientům. Elektronická zdravotní dokumentace přinese poskytovatelům péče zefektivnění práce, pacientům snazší přístup k informacím a státu a zdravotním pojišťovnám usnadní kontrolu.

MUDr. Pavel Neugebauer objasnil problematiku zdravotní dokumentace z pohledu praktického lékaře a popsal přínosy vedení dokumentace v elektronické podobě. Také uvedl, že vybavenost ordinací počítači i Internetem narůstá a zhruba 2/3 lékařů mají dnes přístup k Internetu.

Před začátkem diskuze vystoupil ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek, který poděkoval Českému národnímu fóru za uspořádání série seminářů a zdůraznil nutnost zpětné vazby, kterou potřebuje ke své práci. Dále uvedl, že jeho cílem je efektivní elektronické zdravotnictví. Ministerstvo se v současnosti potýká především s chybějícím právním rámcem a připravuje celkem sedm legislativních návrhů. Objem změn samozřejmě ovlivňuje rychlost jejich implementace a tak změny budou spíše evoluční než revoluční. Ministr zdravotnictví ve svém vystoupení zdůraznil potřebu vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblasti využívání komunikačních a informačních technologií a nástrojů při poskytování zdravotních služeb. Vyzval občanské sdružení ČNFeH k tomu, aby se ujalo vzdělávání zdravotníků v této oblasti.

Do závěrečné diskuse se mnoho ze čtyřicítky přítomných účastníků. Diskutující využili přítomnosti ministra a tak většina dotazů směřovala na něj. Týkaly se zejména motivace jednotlivých subjektů pro zavedení nástrojů eHealth, ale i návrhu zákona o zdravotních službách nebo práce pracovních skupin Mezirezortního koordinačního výboru pro eHealth.

Závěrem vyzval ministr Julínek České národní fórum pro eHealth k uspořádání informační kampaně o eHealth. Předseda správní rady Milan Cabrnoch uvedl, že fórum je na tento úkol připraveno a návrh projektu bude v dohledné době prezentovat ministerstvu.

 

Eva Moravcová