Registry ve zdravotnictví

Seminář Registry ve zdravotnictví

V pondělí 28. dubna 2008 se v přednáškovém sále Lékařského domu (Sokolská 31, Praha 2) uskutečnil seminář „Registry ve zdravotnictví“ pořádaný Českým národním fórem pro eHealth pod záštitou ministra zdravotnictví ČR MUDr. Tomáše Julínka. Jedná se o sedmý ze série seminářů, které České národní fórum pro eHealth uspořádalo s cílem vytvořit prostor pro otevřenou diskuzi mezi zástupci odborné veřejnosti, průmyslu a exekutivy.

Doposud proběhly semináře:

  • 29. října 2007 Teze rozvoje eHealth v ČR
  • 3. prosince 2007 Elektronické předepisování léků
  • 7. ledna 2008 Elektronická zdravotní dokumentace
  • 4. února 2008 Elektronický identifikátor
  • 3. března 2008 Datové standardy
  • 31. března 2008 Vzdělávání, eLearning ve zdravotnictví
  • 28. dubna 2008 Registry ve zdravotnictví

Další semináře, zaměřené vždy na konkrétní problematiku z oblasti eHealth, se uskuteční opět v Lékařském domě vždy od 13h00 do 16h00 (registrace od 12h30) v následujících dnech: 

  • 31. března 2008 Vzdělávání, eLearning ve zdravotnictví
  • 28. dubna 2008 Registry ve zdravotnictví
  • 26. května 2008 Informační portály ve zdravotnictví

Závěrečný seminář, věnovaný Informačním portálům ve zdravotnictví se uskuteční 26. května 2008 opět v Lékařském domě od 13h00 do 16h00 (registrace od 12h30).

Úvodní slovo pronesl Ing. Lubomír Burian, moderátor celého semináře.

Prvním řečníkem byl Ing. Fares Shima, ředitel odboru informatiky ministerstva zdravotnictví ČR. Ve svém příspěvku představil práci Mezirezortního koordinačního výboru pro eHealth a jeho pracovních skupin, popsal registry spravované ministerstvem zdravotnictví, resp. Ústavem pro zdravotnické informace a statistiku. Takových registrů je třiadvacet a jsou zřizovány ze zákona. V připravovaném zákoně o zdravotních službách se počítá se zachováním všech stávajících registrů a se zřízením registru zdravotnických profesionálů a registru radiačního zatížení obyvatel. V současné době připravuje ministerstvo zdravotnictví projekt revize Národního zdravotního informačního systému, jehož součástí jsou i registry. Cílem ministerstva je zlepšit naplňování registrů daty a také zefektivnit jejich vytěžování.

MUDr. Jiří Kofránek, CSc. definoval registry jako globálně přístupné databáze a upozornil na nutnost konsolidace registrů. Občan by měl mít přístup ke všem evidencím, které o něm stát vede, což má dvě podmínky: sdílení a bezpečnost.

Ing. Radek Papp ze Všeobecné zdravotní pojišťovny představil evidenci pojištěnců a kapitační registr, který pojišťovna vede. Základem evidence pojištěnců je informační systém evidence obyvatel a rodné číslo. Ing. Papp se domnívá, že rodné číslo je v tuto chvíli nezastupitelným identifikátorem občana.

Ing. Radka Poláková z České správy sociálního zabezpečení představila zkušenosti s elektronickým naplňováním registrů. ČSSZ má zkušenosti s e-podáváním od roku 2004 a v současnosti přijímá 60% podání elektronicky.

Ing. Juraj Červeň ze společnosti Softech prezentoval zdravotnické registry na Slovensku, na jejichž tvorbě se společnost podílela.

Mgr. Jaroslav Popílek z iniciativy eStát promluvil o registrech z pohledu eGovernmentu. Upozornil na nutnost provázanosti registrů a přístupnosti uložených dat, přičemž veškeré přístupy do registru by měly být evidovány.

Závěrečná diskuse se dotkla i mezinárodní dostupnosti registrů a na to navázané problematiky identifikace.

 

Eva Moravcová